obrazy s příběhem

Každý obraz, který namaluji, má svůj skrytý příběh. Ten vzniká současně s obrazem, postupně, jemně, nenápadně. Při práci nechávám volně plynout myšlenky, až s dalšími tahy se utváří vyprávění, pohádka, pouhé zamyšlení nebo třeba báseň. 

Obrazy s příběhem vznikají také na zakázku. Ráda poslouchám vyprávění o vašich životních cestách, přáních a snech. Přemýšlím o nich a snažím se vytvářet vaše osobní průvodkyně a ochránce. Může jimi být múza, víla nebo mořský anděl. Čas od času se nechávám unést barvami, třpytem a energií minerálů, drahokamů a polodrahokamů, které pak vkládám do svých obrazů. Vzniká tak jedinečné dílo, ve kterém se snoubí moje kreativita s krásou přírody.   

mořští andělé

Mořský anděl. Bytost, která se pohybuje vysoko v oblacích i hluboko v oceánech. Bytost, která se dokáže převtělit v člověka a pohybovat se na zemi. Mořských andělů je spousta, ale nejdou přesně zachytit. Každý z nich má totiž jiné poslání. Například Fiducia pomáhá důvěřovat lidem. Mořský anděl slunečního kamene zase zapaluje ve smutných očích jiskry radosti. Nauta chrání opuštěné duše na cestách v dalekých mořích... 

Mořský anděl Fiducia

Yin a Yang

Raněný mořský anděl

Mořský anděl slunečního kamene

Tvoje medúza

Mořský anděl Nauta

Tvoje medúza

Ve vlnách oceánu se potulovala překrásná Medúza. Neměla jméno. A protože jejím posláním bylo sloužit lidem, čekala, až si ji nějaký člověk pojmenuje. Když byla noc a všude kolem se rozprostřelo tajuplné ticho, vyplula nad hladinu a zašeptala:

"Krásných jmen je na tisíce, já jen hledím do Měsíce. Medúza mi říkají a já pláču potají."

Stále čeká, až se najde nějaký smrtelník, který jí dá jméno a ona bude moci proměnit svých 22 třpytivých drahokamů za tajná přání člověka.

párové obrazy

Mezi obrazy s příběhem patří také dvojice obrazů, které k sobě neodmyslitelně patří jednou energií. Je dobré si je pověsit například do ložnice, protože podle filozofie feng shui párové obrazy podporují harmonický vztah mezi mužem a ženou.   

Strom poznání

Mořský anděl Růženína

Strom poznání a Růženína

Byl jednou jeden strom, který byl stále holý a trápil se kvůli tomu. Ostatní stromy měly krásné listy a květy. Voněly přes celé město. Jednoho dne si všiml, že mu v celém kmeni i koruně kvetou nádherné růžové květy. Nebyly vidět zvenku, ale cítil je uvnitř sebe. Začal být šťastný. Lidé, kteří prošli kolem, se zastavovali a nemohli se na něj vynadívat. Uvědomil si, že nezáleží na tom, jak vypadá, ale co vyzařuje. A protože toto moudro šeptal po své koruně do světa, začalo se mu říkat Strom poznání. 

Strom poznání měl svého posla, který mu pomáhal zvěstovat, aby se lidé měli rádi a usmívali se. Byl to mořský anděl Růženína. Dokázal plout v hlubinách oceánu, chodit po zemi v lidské podobě, vznášel se dokonce vysoko v oblacích. Jeho ploutev byla poseta růžovými polodrahokamy. Všude, kde se Růženína objevila, vyskytl se z ničeho nic tento kámen, kterému se začalo říkat růženín. Už jste ho někdy viděli? Je překrásný... Snoubí se v něm něžnost a čistota. Dívejte se kolem sebe pozorně. A až ho objevíte, vzpomeňte si na nešťastný strom, který si uvědomil svou vnitřní krásu. Jen díky tomu se z něj stal posvátný Strom poznání.

série obrazů

Kromě párových obrazů jsem vytvořila také několik sérií, ve kterých jsem zkombinovala konkrétní múzu, vílu nebo anděla s abstraktními obrazy. Série obrazů vás vtáhne do příběhu ještě rychleji, jako třeba série Střežené tajemství Mořských andělů, ve které jsem použila dvaceti čtyř karátové plátkové zlato.  

Tajemství

Parádní kroj Mořských andělů 

Přísně střežené tajemství

Střežené tajemství Mořských andělů

Povím vám tajemství, které jsem ještě nikdy nikomu neřekl. Střeží ho
Mořští andělé svými ploutvemi a nikoho k němu nepustí. To tajemství zní:

"Člověče, ty, co žiješ na Zemi, neškoď přírodě, nebuď zlý na druhé,
kteří s tebou na modré planetě soužijí. Buď dobrý a věř si. Máš srdce
ze zlata, jen jsi na to časem zapomněl."

Možná se ptáte, jak jsem se toto moudro dozvěděl... Mořský anděl ve slavnostním kroji mi vstoupil do snu a tajemství mi svěřil. Rozzlobil jsem se, proč tuto pravdu
střeží? Kdyby ji pustil do světa, věřím, že by lidé nebyli tak zlí... Každou
noc před spaním ho volám zpět. Chci ho poprosit, aby tajemství pustil
k lidem. Věřím, že až se tak stane, bude se nám dobře žít.

abstrakce a symbolické obrazy

Příběh skrytý v symbolech mají také abstraktní obrazy. Jsou tvořeny pro ty, kteří rádi hledají souvislosti, náznaky nebo tajemné významy. Ráda kombinuji abstrakci s hravými razítky, drobnými kresbičkami nebo nápisy, vkládáním plátkového zlata, polodrahokamů, perletě, kamínků Swarovski nebo v ní používám techniku koláže. 

Beran


Oči mořských andělů

Infinitas

Noční

Hvězda na Zemi

Střípky naděje

Hvězda na Zemi

Jednoho mrazivého večera spadla na naši planetu třpytivá hvězda odkudsi z nebe. Ležela na zemi a bála se. Potřebovala se dostat zpátky do vesmíru, kde měla spoustu úkolů. Jak tak ležela na chladné zemi, začala se trápit, že si třeba při jejím pádu nestihl žádný člověk nic přát. U nich ve vesmíru se totiž říkalo, že když padá hvězda, měl by si smrtelník něco přát a ten sen se mu zaručeně splní! Ptala se tedy, kudy svítila, jestlipak nějaký člověk vyslovil své přání. Nikdo jí však nedokázal odpovědět a ona začala ronit třpytivé slzy. S každou slzou slábl její svit, až zmizel úplně a malá hvězdička se rozplynula ve hvězdný prach...

Z tohoto příběhu je mi moc smutno. Chtěl bych vás poprosit, až uvidíte padat hvězdu a budete si něco přát, nebo budete vědět o někom takovém, vyhledejte ji a povězte jí to, aby se neutrápila jako ta moje hvězda na Zemi.  

znamení zvěrokruhu

Svůj příběh v sobě ukrývají také obrazy inspirované znamením zvěrokruhu. Většina z nich vznikla na zakázku jako dárek pro někoho milovaného. Jedná se o životní průvodkyně, které svého majitele nikdy neopustí. Tyto obrazy ráda vyšívám kameny, které jsou určeny k tomu kterému znamení. Fascinuje mě propojení obrazu s konkrétními vibracemi polodrahokamů.  

Kozoroh (22. 12. - 20. 1.)

Štír (23. 10. - 22. 11.)

ilustrace

Zatím mě nic tak nemotivovalo k ilustracím jako poezie. Miluji hru se slovy, která má své poselství stejně tak jako rytmus, řád a svobodu. zatím jsem ilustrovala několik básní ze dvou básnických sbírek. Svým dílem mě přivedli k tvorbě Jacques Prévert (Slova) a Miroslav Vepřek (Moravský ZeMěpis). Sama jsem se pokusila vyjádřit pocity ve verších a obrazech autorským dílem Barvy lásky. Barevné nuance vztahu jsem se snažila zachytit ve verších roku 2010, kdy jsem trávila léto v Itálii. Tehdy jsem prožívala žlutě, zeleně, modře, růžově, bordó, fosforově, zlatě, stříbrně, šedě, fialově, červeně... Snad neexistovala barva, kterou bych v sobě neměla. Ilustrace k básním dokončuji dodnes.   

Barvy lásky

Magdaléna Řiháková

Slova

Jacques Prévert

Moravský ZeMěpis

Miroslav Vepřek

Ptáčníkova píseň

z básnické sbírky Slova J. Préverta


Pták který si létá tak lehounce
Pták červený a vlahý jako krev
Pták tak něžný pták posměváček
Pták který náhle poleká se
Pták který se znenadání uhodí
Pták který by chtěl odletět
Pták osamělý a poplašený
Pták který by chtěl žít
Pták který by chtěl zpívat
Pták který by chtěl zakřičet
Pták červený a vlahý jako krev
Pták který létá si tak lehounce
To je mé hezké dítě srdce tvé
Tvé srdce které bije svým křídlem tak smutně v tuto chvíli
Pod tvým prsem tak pevným a tak bílým

.